Mali by sme v zime pracovať menej?

Január a ostatné zimné mesiace majú prívlastok najdepresívnejšieho obdobia roka. Sviatky sa skončili, vonku je zima a my sa pri umelom svetle našich kancelárií snažíme opäť efektívne fungovať.

Ak sa už krátko popoludní cítite v práci vyčerpaní a nepomáha ani piata káva, na vine môžu byť práve zimné dni. Alebo konkrétnejšie fakt, že sa my, ľudia, nevieme so zimou „zosynchronizovať“.

TITANS freelancers na Instagrame. Sleduj nás.

TITANS freelancers na Facebooku. Daj nám follow.

V záujme efektívnej práce a iných spoločenských potrieb sme si nastavili pracovný čas. Rannými budíkmi zasa svojim telám kážeme, kedy majú ukončiť spánkovú fázu. Zároveň vyžadujeme, aby tieto pravidlá platili počas celého roka rovnako. Zabúdame ale, že naše telá viac ako pracovné hodiny zaujímajú hodiny biologické, alebo tzv. cirkadiánne rytmy.

A jedným z najdôležitejších faktorov, ktorý tieto hodiny ovplyvňuje, je slnko.
Na základe slnečného svetla nám naše telo indikuje, kedy je čas ísť do postele a kedy sa máme prebudiť. Nefungujeme takto len my. Cirkadiánne rytmy ovplyvňujú život všetkých živých organizmov. Množstvo denného svetla v priebehu roka je zároveň dôvodom rôznych sezónnych zmien správania sa, ako je napríklad reprodukcia alebo hibernácia.

V zime naše telo funguje v inom režime, slnka je menej, spánku potrebujeme viac a potrebujeme ho v inom čase ako v lete. My sa však napriek tomu nútime spať menej a vstávať priskoro. Nesúlad medzi biologickými hodinami a našimi „spoločenskými hodinami“ vedci zaujímavo pomenovali ako „social jetlag“ .

Aktuálna ponuka IT projektov. Freelancuj s TITANS.

Social jetlag je v dnešnej dobe už dobre zdokumentovaným fenoménom, ktorý má nepriaznivé následky na naše zdravie. V zime ho dosahujeme napríklad tým, že nám ráno budík zvoní ešte pred východom slnka. Zároveň je dôvodom, prečo počas zimných mesiacov klesá naša pracovná produktivita a často pociťujeme „zimné blues“.

Ešte horšie sú na tom severské krajiny, ktoré hoci zápasia s minimálnym množstvom zimného slnka, pracovný harmonogram tomu neprispôsobili. Existuje pri tom predpoklad, že ak by sa naša pracovná doba aspoň trošku prispôsobila našej chronobiológii, budeme pracovať a cítiť sa lepšie.

Produktivita a faktory, ktoré ju ovplyvňujú, sú dnes v merítku každej firmy. A čoraz častejšie sa do popredia dostáva názor, že efektivita a výkonnosť nie je úplne podmienená množstvom času, ktoré v práci strávime.

V auguste otestoval japonský Microsoft 4-dňový pracovný týždeň. 2 300 zamestnancov dostalo na celý mesiac voľné piatky a výsledkom bolo zvýšenie produktivity o 40%. Či by sa naša produktivita zvýšila, ak by sme v zime pracovali kratšie a v súlade s našimi biologickými hodinami, ešte otestované nebolo.

Určite však stojí za to vyskúšať si počas zimného obdobia aspoň dlhší spánok. A možno sa až tak nekarhať, ak ráno prídeme do práce neskôr. Sú za tým totiž naše cirkadiánne rytmy.

Zdroj: wired.co.uk