O outsourcingu za Sokrata a druhej najstaršej profesii 

O outsourcingu za Sokrata a druhej najstaršej profesii 

24.04.2025
4 min.

Freelancing bol hitom už v starovekom Grécku. Prezradíme vám, ako vyzerali predchodcovia dnešných IT talentov a prečo ich remeslo pretrvalo po celé stáročia. Povieme si aj to, ako vyzerá budúcnosť outsourcingu a čo prinesie na pracovný trh. 

Všetci z vás počuli o freelancerovi, ktorý neobdržal platbu za svoje služby – o Leonardovi da Vinci.  

Sixtínsku kaplnku, ikonické dielo Michelangela na objednávku, dokonca ročne navštívi viac ako 6 miliónov ľudí. Napriek tomu s ňou umelcov klient spočiatku nebol spokojný, a tak Michelangelovmu bývalému asistentovi prikázal domaľovať nahým postavám na stropnej maľbe nohavice

Tieto historické fakty dokazujú, že freelancing zďaleka nie je novodobým fenoménom. Stopy odborníkov, ktorí odmietli koncept tradičného zamestnania, nájdeme ešte z čias Sokrata (v 5. storočí pred n. l.). Tzv. sofisti boli učitelia a intelektuáli, ktorých si za poplatok najímali grécki muži túžiaci po excelentnom vzdelaní.  

Sofisti nepatrili k žiadnej organizácii, nemali spoločné presvedčenia ani nezakladali školy – ich profesia mala individuálny charakter. Okrem bohatstva a slávy si získali i mnoho nepriateľov, a to aj napriek tomu, že prispeli k formovaniu západného myslenia. 

Počas renesancie sa outsourcovali najmä umelci, ktorí mali často obetovať vlastné kreatívne cítenie a vytvoriť presne to, čo si klienti (patróni) objednali. Vtedajšie zmluvy stanovili cenu, deadline či vzácne materiály, ktoré sa mali použiť pri tvorbe diela.  

Keďže na trhu chýbali talenty, ich prenájom si mohla dovoliť len tá najbohatšia vrstva. Príkladmi boli panovníci, pápeži alebo cirkevné a občianske inštitúcie.  

Ak bolo dielo úspešné, spropagovalo umelcovu prácu, čím nad ňou mohol získať väčšiu kontrolu. O priazeň šikovných freelancerov, medzi ktorých patrili aj Sandro Botticelli alebo Donatello, súperili dokonca aj mestá Florencia, Benátky či Siena.    

Obraz Primavera od Sandra Botticelliho, jeden z mnohých historických príkladov outsourcingu, vznikol na objednávku Lorenza di Pierfrancesco de' Medici. Na obrázku obraz Primavera.
Obraz Primavera od Sandra Botticelliho vznikol na objednávku Lorenza di Pierfrancesco de’ Medici.

Objednávka od Hannibala 

Iný príklad freelancingu predstavovali žoldnieri, často považovaní za druhú najstaršiu profesiu. Išlo o prenajatých vojakov, ktorí dopĺňali existujúce vojská alebo poskytovali expertízu v oblasti vojenskej taktiky a technológie. 

Príkladom sú armády nasledovníkov Alexandra Veľkého z obdobia helenizmu, ktoré po jeho smrti bojovali o trón. Rod Ptolemaiovcov poslal recruiterov, ktorí putovali naprieč východným Stredomorím, aby zháňali skúsených žoldnierov. Tí si mohli žiadať vysoké platy a napokon dynastii dopomohli k víťazstvu.  

Žoldnierov si najímal aj Hannibal, ktorý na strane Kartága bojoval s Rímom. 

Od 12. do 16. stor. predávali ich služby podnikatelia a neskôr ich až do polovice 19. stor. odkupovali od seba štáty. V čase konfliktu, napríklad v bitkách storočnej vojny, poskytovali svoje služby formou outsourcingu; v čase mieru prepadávali a pustošili krajinu. 

Keďže boli motivovaní finančným zárobkom, žoldnieri často prešli k tomu, kto im ponúkol najviac peňazí. Ak sa platby zastavili alebo oneskorili, neváhali si hľadať klientov inde.  

Ich organizácia bola korporatívna, s dobre vypracovanou hierarchiou a vnútorným mechanizmom, ktorý dohliadal na demokratické rozdeľovanie koristi. Vodca freelancerov dostal meno podľa slova kontrakt condottiere.    

Mnohí panovníci alebo mestá využívali formou outsourcingu služby žoldnierov. Na obrázku rytier v brnení.

Zlatý vek freelancingu 

Hoci v súčasnosti sú ich nástrojmi IT technológie, v jadre ich identity stále spočíva odvaha, radosť zo zmeny, špecializácia a skúsenosti. Mnohým freelancing zabezpečuje vytúženú slobodu, autonómiu, prácu na diaľku, vyšší zárobok aj zdravú rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom.  

Trojmesačné, šesťmesačné či ročné projekty striedajú s dlhšími pauzami, počas ktorých cestujú a oddychujú. Zároveň platí, že freelancing je opakom nudy, pretože každý projekt so sebou prináša nový tím, prostredie, skúsenosti i výzvy.   

Ďalším z faktorov, ktoré prispeli k nárastu freelancingu, je strata istoty, ktorú predstavovali tradičné zamestnania. Podľa prieskumu spoločnosti MBO Partners sa až 66 % opýtaných po prechode na tento typ kariéry cíti bezpečnejšie.   

Skutočnosť, že IT sektor pociťuje medzi prvými najväčší nápor nestability trhu, potvrdzujú aj dáta True Up. Podľa tých sa v roku 2024 bolo zaznamenaných najviac výpovedí práve v technologickom priemysle.   

Tento trend bude pokračovať ďalších 5 rokov, počas ktorých povedie rozmach umelej inteligencie k zníženiu počtu zamestnancov a zamestnankýň v približne 41 % spoločnostiach na celom svete. Vyplynulo to z januárového prieskumu Svetového ekonomického fóra.   

Statista predpokladá, že v roku 2027 bude v USA pôsobiť 86,5 miliónov freelancerov a freelanceriek. K freelancingu sa výrazne prikláňa aj generácia Z.   

Freelancerka, ktorá bola najatá na projekt v rámci outsourcingu, pracuje z domu.

Rekordná hodnota outsourcingu 

A ako vnímajú outsourcing firmy? Naďalej ako finančne výhodnú cestu k talentom, ktoré im prinášajú okamžité výsledky, a to aj bez rozsiahlych školení. Okrem zvýšenia rýchlosti a efektivity na projektoch láka spoločnosti aj možnosť flexibilne meniť veľkosť tímov.  

V súčasnosti sa prispôsobujú zmiešanej pracovnej sile, pretože na externé spolupráce sa spoliehajú viac ako kedykoľvek predtým. Rastúca dostupnosť vysokokvalifikovanej nezávislej pracovnej sily tak predstavuje pre technologický priemysel novú kapitolu

V nasledujúcich rokoch by mal globálny trh IT outsourcingu dokonca prudko rásť – do roku 2028 dosiahne hodnotu viac ako 777 miliárd dolárov.   

30 071

Titanov, ktorí sa
k nám pridali

697

Klientov, ktorí sa
k nám pridali

567 352

Úspešne dodaných
man-days