Životopis, resumé, curriculum vitae alebo v skratke „cévečko“. Pred začiatkom každej spolupráce je to zvyčajná požiadavka na IT freelancera.
Vedieť správne napísať životopis je dôležitým skillom, ktorý ti pomôže dostať sa na projekt. Je to spôsob, ako vieš najjednoduchšie odprezentovať seba a svoje skúsenosti. Na základe životopisu a osobných referencií sa klient rozhodne, či ťa pozve na osobný pohovor.
Pozrime sa detailnejšie na to, ako má životopis IT freelancera vyzerať, a ktoré parametre by mal obsahovať. Čítanie týchto riadkov je podobné s návodom na postavenie lega, manuálom z IKEA, receptom na varenie a podobne. Kým sa nám to dostane „do krvi“, pomáhame si postupom. Dôležité je prečítať si ho aspoň raz.
Na druhej strane, ak si zanietený „manualista“ je to pre teba určite dobrá správa. K týmto riadkom sa môžeš vrátiť vždy, keď budeš potrebovať.
Tak poďme na to!
Začnime formátom životopisu.
Tu je dôležité uvedomiť si, komu je životopis určený a kto ho bude čítať. Ako prví si prečítajú tvoje CV ľudia, ktorí majú zodpovednosť za predvýber kandidátov. V našom prípade ide o Sourcing špecialistov, ktorí denne vidia desiatky rôznych profilov. Vo všetkých hľadajú kľúčové slová (znalosti a skúsenosti), ktoré sú požadované pri konkrétnych projektoch.
Preto je vhodnejšia štruktúrovaná forma životopisu oproti klasickej esejovej. Štruktúrovaný životopis je chronologicky usporiadaný (ideálne od posledných skúseností po prvé), prehľadný, ľahko čitateľný a zrozumiteľný.
Štruktúrovaný životopis má isté pravidlá. Ako prvú vypĺňaš hlavičku so základnými údajmi. Patria sem osobné a kontaktné údaje ako napríklad:
Nezabudni na vhodnú fotografiu. Čo to znamená? Vyhni sa vystrihnutým momentkám z rodinných osláv, z dovoleniek alebo fotke so slnečnými okuliarmi, či fotke s rušivým pozadím. Fotografia ťa reprezentuje.
Najdôležitejším bodom v životopise je dostatočné zdôraznenie tvojich znalostí a projektových (pracovných) skúseností.
Pri ich popise použi terminológiu odvetvia, v ktorom si pôsobil (napríklad v bankovníctve je iná terminológia ako v telekomunikáciách). Ak prechádzaš z jedného odvetvia do druhého, investuj svoj čas na upravenie pojmov tak, aby zodpovedali zaužívaným zvyklostiam konkrétneho odvetvia.
V tomto bode sa neboj rozpísať. Dôkladne pomenuj a popíš, v čom si bol prínosom pre spoločnosť, pre ktorú si pracoval (dodával projekt).
Pri každej pracovnej skúsenosti/projekte je dôležité uviesť:
Pozrime sa na niektoré konkrétne projekty a na to, aké informácie by o nich v životopise nemali chýbať:
NÁZOV PROJEKTU (OBDOBIE) | TITANS – HERCULES portal (2007 – 2010) |
ROLA | Javascript programátor, FE architekt |
POPIS PROJEKTU | Cieľom projektu bolo vytvorenie CRM webového portálu pre oblasť telekomunikácií. |
POPIS ČINNOSTÍ | Technický návrh architektúry portálu Vývoj FE webového portálu Optimalizácia výkonnosti Testovanie a nasadzovanie nových funkcionalít Vykonávanie kontroly kvality kódu Spolupráca v rámci 15-členného tímu. |
TECHNOLÓGIE | HTML5, CSS3, JavaScript – ES6, Angular 5, TypeScript, Bootstrap 4, XML, Git, Scrum, MySQL, PostgreSQL, SASS, Gulp, Grunt, Webpack |
V tomto bode vymenuj technológie, ktoré si využíval na predošlých projetkoch (v predchádzajúcom zamestnaní). Spomeň všetky operačné systémy, databázy, programovacie jazyky, webové technológie, framework-y a repository systémy, s ktorými si pracoval a ktoré ovládaš.
Nasledujú informácie o tvojom vzdelaní. Zoznam škôl sa píše od najvyššieho po najnižšie. Základnú školu spomínať nemusíš. Uvádza sa názov školy, odbor a obdobie návštevy školy.
Určite odporúčame vymenovať v životopise všetky kurzy, ktoré si absolvoval. Ideálne je napísať názov kurzu, kde a v akom období bol kurz realizovaný a kto ho realizoval. V prípade, že bol kurz ukončený certifikátom, uveď aj jeho názov.
Po rozpísaní jednotlivých pracovných skúseností nasledujú jazykové znalosti a ich úroveň. Najjednoduchšie je úroveň ovládania jazyka uvádzať pomocou spoločného európskeho referenčného rámca pre jazykové znalosti (A1 / A2 / B1 / B2 / C1 / C2).
Čo sa týka záujmov, myslia sa tým aj dobrovoľnícke práce a spoločenská zainteresovanosť. Spomeň aj všetky aktivity, ktoré ťa bavia a vystihujú tvoju osobnosť. V referenciách uveď kontaktné údaje svojich predchádzajúcich klientov (zamestnávateľov).
Daj si pozor na hluché miesta. Čo tým myslíme? Ide o dlhšie časové obdobia medzi jednotlivými projektmi (zamestnaniami). Ak máš časové prestoje, zdôvodni ich, napr. 08/2018 – 11/2019 | cesta okolo sveta, materská/rodičovská dovolenka.
Uisti sa, že je tvoj životopis gramaticky bezchybný. Hrúbky či preklepy dokážu pokaziť celkový dojem a plusové body ti určite nepridajú.
V životopise uvádzaj len pravdivé údaje. Ako sa hovorí, lož má krátke nohy a v tomto prípade to platí na 150%.
Vo virtuálnom svete nájdeš rôzne CV formáty a vzory. Výber štýlu je na tebe. Použiť môžeš aj jednu z našich šablón v slovenskom alebo anglickom jazyku.
Pri vytváraní životopisu dbaj na to, aby bol konečný výsledok vizuálne čistý, prehľadný a ľahko čitateľný. Ak sa chceš kreatívne vybiť, mysli na to, že menej je niekedy viac.
Dostatočný priestor venuj hlavne obsahovej stránke životopisu. Ak reaguješ na projekt pre zahraničného klienta alebo je jednou z požiadaviek klienta aktívna znalosť cudzieho jazyka, je vhodné napísať CV v danom jazyku.
Napísať kvalitný životopis vyžaduje čas. Táto investícia sa ti ale niekoľkonásobne vráti. Preto poď investovať čas do prípravy svojho životopisu. Je to jeden z dôležitých krokov na ceste k dobrému #IT projektu.
STIAHNI SI VZOR CV V SLOVENSKOM JAZYKU ALEBO V ANGLICKOM JAZYKU.
Titanov, ktorí sa
k nám pridali
Klientov, ktorí sa
k nám pridali
Úspešne dodaných
man-days