Životopis, resumé, curriculum vitae alebo v skratke „cévečko“. Pred začiatkom každej spolupráce je to zvyčajná požiadavka na IT freelancera.
Vedieť správne napísať životopis je dôležitým skillom, ktorý ti pomôže dostať sa na projekt. Je to spôsob, ako vieš najjednoduchšie odprezentovať seba a svoje skúsenosti. Na základe životopisu a osobných referencií sa klient rozhodne, či ťa pozve na osobný pohovor.
Pozrime sa detailnejšie na to, ako má životopis IT freelancera vyzerať, a ktoré parametre by mal obsahovať. Čítanie týchto riadkov je podobné s návodom na postavenie lega, manuálom z IKEA, receptom na varenie a podobne. Kým sa nám to dostane „do krvi“, pomáhame si postupom. Dôležité je prečítať si ho aspoň raz.
Na druhej strane, ak si zanietený „manualista“ je to pre teba určite dobrá správa. K týmto riadkom sa môžeš vrátiť vždy, keď budeš potrebovať.
Tak poďme na to!
FORMÁT, ŠTRUKTÚRA ŽIVOTOPISU
Začnime formátom životopisu.
Tu je dôležité uvedomiť si, komu je životopis určený a kto ho bude čítať. Ako prví si prečítajú tvoje CV ľudia, ktorí majú zodpovednosť za predvýber kandidátov. V našom prípade ide o Sourcing špecialistov, ktorí denne vidia desiatky rôznych profilov. Vo všetkých hľadajú kľúčové slová (znalosti a skúsenosti), ktoré sú požadované pri konkrétnych projektoch.
Preto je vhodnejšia štruktúrovaná forma životopisu oproti klasickej esejovej. Štruktúrovaný životopis je chronologicky usporiadaný (ideálne od posledných skúseností po prvé), prehľadný, ľahko čitateľný a zrozumiteľný.
OSOBNÉ ÚDAJE
Štruktúrovaný životopis má isté pravidlá. Ako prvú vypĺňaš hlavičku so základnými údajmi. Patria sem osobné a kontaktné údaje ako napríklad:
- meno,
- priezvisko,
- titul,
- bydlisko (mesto, štát)
- telefónne číslo (prípadne SKYPE ID),
- e-mailová adresa,
- webová stránka / LinkedIn profil.
Nezabudni na vhodnú fotografiu. Čo to znamená? Vyhni sa vystrihnutým momentkám z rodinných osláv, z dovoleniek alebo fotke so slnečnými okuliarmi, či fotke s rušivým pozadím. Fotografia ťa reprezentuje.