Dobrých dôvodov, prečo je nevyhnutné zaoberať sa problémami duševného zdravia v IT kultúre, je viac ako len ľudská empatia. Úzkosť, depresia a vyhorenie vedú k absenciám a úbytku zamestnancov a zamestnankýň vo firmách. Naopak, investície do duševného zdravia sa prejavia v lepších výsledkoch organizácií vrátane vyššej miery udržania ich tímov.
Pri ľuďoch, ktorí pôsobia v IT sektore, je v porovnaní so zvyškom populácie päťkrát vyššia pravdepodobnosť zhoršeného duševného zdravia. Odhalila to The British Interactive Media Association, podľa ktorej až 52 % z nich v práci trpí stresom, úzkosťou a depresiou. Sužujú ich aj dlhotrvajúce bolesti hlavy a problémy so spánkom.
Napriek tomu je téma duševného zdravia, ktorá po pandémii opäť ustúpila do úzadia, v pracovnom prostredí obklopená výraznou stigmou. Prieskum spoločnosti Paychex, ktorý sa zameral na technologický priemysel, zistil, že viac ako polovica opýtaných sa cítila nepríjemne, keď rozoberala svoje duševné problémy s nadriadenými. Ďalších 29 % ľudí sa obávalo, že takýto rozhovor by mohol mať dopad na ich povýšenie. Na podobné dáta poukazuje aj štúdia, ktorú vypracovala Nadácia pre duševné zdravie. Viac ako tretina ajťákov a ajťáčok svoje vnútorné trápenie skrýva, aby neohrozili svoju kariéru, a ďalších 17 % ľudí sa obáva odsudzovania zo strany pracovného kolektívu.
Odpovedí je hneď niekoľko. V prvom rade, IT sektor výrazne ovplyvnila vlna hromadného prepúšťania od roku 2022. Odvtedy až do februára 2024 stratilo zamestnanie v danom priemysle viac ako 460 107 ľudí na celom svete, čo sa podpísalo na ich sebadôvere aj finančnej stabilite. Podľa správy 2023 Mental Health in Tech Report až 77 % ľudí pripisuje zhoršenie ich duševného zdravia strachu z prepúšťania. Zvýšená miera depresie a úzkosti sa prejavuje aj u osôb na manažérskych pozíciách. Celkovo 55 % ľudí priznáva, že sa so stresom z možnej straty práce vyrovnáva zvýšeným užívaním návykových látok. To však nie je jedinou príčinou, prečo je ich duševné zdravie horšie.
Exponenciálny rast technologického odvetvia síce znamená vznik atraktívnych príležitostí, no vďaka tomu zamestnáva aj čoraz mladšie ročníky, ktoré majú málo skúseností. Náročné projekty v kombinácii s dlhou pracovnou dobou tak prispievajú k nerovnováhe medzi pracovným a súkromným životom. Niektoré štúdie naznačujú, že až 2 z 5 ľudí pôsobiacich v oblasti technológií môže pociťovať vyhorenie. To vedie k vysokej fluktuácii a poklesu disciplinovanosti aj produktivity, čo v konečnom dôsledku ovplyvní i samotné firmy. Stres, ktorý ajťáci a ajťáčky zažívajú, sa odráža aj na ich spánku, trávení a schopnosti oddychovať. Situáciu zhoršuje aj všeobecný tlak na to, aby si udržali náskok pred konkurenciou, vysoké očakávania, termíny a neustále sa meniace požiadavky.
Nadácia pre duševné zdravie realizovala prieskum medzi približne 1000 manažérmi a manažérkami. Zistila, že takmer štvrtina z nich nemá žiadne oficiálne protokoly alebo postupy, ktorými by sa riadili, ak si myslia, že niektorý člen alebo členka ich tímu by mohli mať problémy s duševným zdravím. Je preto nevyhnutné, aby sa spoločnosti a ich tímy viac zamerali na vzdelávanie v oblasti duševného zdravia. Jednotlivci tak budú vedieť identifikovať problémy a organizácie im poskytnú náležitú podporu. Nižšie uvádzame niekoľko taktík, ktoré môžete zaviesť vo vašej firme:
Zvážte požiadavky tímov na zakúpenie softvérov či poskytnutie školení, ktoré im umožnia vykonávať ich prácu čo najlepšie. Okrem toho, prostredníctvom automatizácie rutinných procesov môžete dosiahnuť, aby mali vaši talentovaní zamestnanci viac času na inovácie a kreatívne riešenia.
Informovanosť je prvým krokom, ktorý prináša zmenu. Vytvorením bezpečného priestoru na diskusiu o otázkach duševného zdravia môžu organizácie zabezpečiť, aby sa ich tímy cítili príjemne a boli vypočuté. Aj prostredníctvom anonymného dotazníku môžete zistiť, aké sú ich hlavné potreby a stav duševného zdravia.
Ak sa chcete vyhnúť vyhoreniu v technologickom odvetví, zdravým prístupom je uprednostňovanie spolupráce pred súťaživosťou.
Lídri a líderky by mali byť dobre vybavení prostriedkami na to, aby včas postrehli príznaky zhoršovania mentálneho zdravia ich tímov, a ponúkli svojim kolegom a kolegyniam oporu. Mali by stanoviť jasné očakávania, zdôrazňovať dôležitosť hraníc a podporovať pravidelné prestávky, dovolenky a osobné voľno bez sankcií.
Keďže nedostatočne zastúpené skupiny najviac trpia zhoršeným duševným zdravím, zvýšením rozmanitosti vo vašej firme prispejete k jeho zlepšeniu. Navyše, výskumy ukazujú, že zamestnanci aj zamestnankyne častejšie uvádzajú, že manažérky poskytujú tímom v porovnaní so svojimi mužskými kolegami väčšiu mieru podpory.
Príkladom môžu byť terapeutické služby a poradenstvo, wellness, horúce linky zamerané na duševné zdravie a ďalšie relevantné zdroje podpory. Povzbuďte vašich ľudí k tomu, aby mali kvalitný spánok, stravu a cvičenie. Nezabúdajte však, že nestačí ponúknuť im štedrú dovolenku – musíte tiež povzbudiť svojich zamestnancov a zamestnankyne, aby ju skutočne využili. Ak navyše umožníte flexibilnú pracovnú dobu a hybridnú spoluprácu, podporíte rovnováhu medzi ich pracovným a súkromným životom.
Prostredníctvom teambuildingových aktivít a neformálnych stretnutí môžete podporiť priateľstvá, spoluprácu, vzájomnú dôveru a zmierniť izoláciu vašich ľudí. Nezabudnite, že ak chcete, aby sa kolegovia a kolegyne zo vzdialenejších miest zúčastnili firemných podujatí, je dobré im pomôcť s cestovnými nákladmi a ubytovaním. Môžete aj vytvoriť komunity, ktoré budú spájať tímy na základe spoločných záujmov, alebo sponzorovať ich voľnočasové aktivity.
Zamestnanci a zamestnankyne sú najcennejším zdrojom v každej firme a mali by byť vypočutí bez ohľadu na to, akú pozíciu zastávajú. Kultúra otvorenosti podnecuje vo firmách spoluprácu a dáva ľuďom pocit, že sú vypočutí. A to vytvára vyššiu emocionálnu bezpečnosť na pracovisku.
Iniciujte pravidelné kontrolné stretnutia so zainteresovanými stranami, pričom zachovávajte rešpekt a opatrnosť, v prípade potreby aj dôvernosť. Buďte prítomní, kým sa nenájde riešenie, aby ste tak zabránili eskalácii problémov.
Keď manažment rieši problémy s empatiou a porozumením, povzbudzuje tak členov a členky tímov, aby vyjadrili svoje obavy, najmä pokiaľ ide o problémy duševného zdravia.
Titanov, ktorí sa
k nám pridali
Klientov, ktorí sa
k nám pridali
Úspešne dodaných
man-days