Bilancujeme rok 2017 | TITANS freelancers

Bilancujeme rok 2017

Medziročné porovnanie z dielne TITANS.

22982
IT freelancerov
v našej databáze
2438
Zrealizovaných
pohovorov
5142
Priemerná
mesačná odmena (EUR)
138150
Dodaných
MANDAY-ov

Ďalší rok uplynul ako voda a my sme sa ani nenazdali a opäť vám ponúkame krátky, stručný, ale o to viac výstižný prehľad toho najdôležitejšieho, čo sa vo svete TITANS freelancers udialo za rok 2017.

Porovnanie roku 2016 s rokom 2017

To, že je IT outsourcing a využívanie freelancerov často výhodnejšie (či už finančne alebo kapacitne) ako hľadanie nových in-house posíl, chápe čoraz viac ľudí po celom svete. A inak to nie je ani na našom trhu.

Rok 2017 bol pre nás opäť rokom tvrdej práce, rastu, úspechov a zlepšovania sa. Ak si dáme vedľa seba štatistiky rokov 2016 a 2017, vidíme, že sme opäť zaznamenali nárast v celkovom počte projektov, teda v počte zadaných pozícií. Tento medziročný nárast predstavoval viac ako 14% (nárast z 219 na 250).

Ak sa pozrieme na dlhší časový horizont, nárast od roku 2014 predstavoval hodnotu 138%.

Počet obsadzovaných pozícii za jednotlivé mesiace roku 2016 a 2017

 • 2017
 • 2016

Pri pohľade na jednotlivé mesiace roka vidíme, že grafy rokov 2016 a 2017 vykazujú isté známky sezónnosti. To znamená, že najsilnejšie mesiace z pohľadu alokovaných pozícií bývajú najmä marec a letné mesiace, teda júl a august. Na druhej strane najslabším obdobím býva prelom rokov, teda december a január.

Dĺžka projektov

Priemerná dĺžka projektu sa v roku 2017 oproti predchádzajúcemu roku nezmenila takmer vôbec. Aj naďalej toto číslo ostáva na hodnote blížiacej sa k 8 (konkrétne 7,88 za rok 2017).

Dĺžka projektu osem mesiacov pritom nie je vôbec málo, a nás to samozrejme teší. Znamená to, že sa IT spoločnosti spoliehajú na freelancerov nielen na krátkodobé projekty (do jedného mesiaca), ale často ich využívajú aj na projekty trvajúce rok.

Kategória projektov

Áno, aj tento rok sme najčastejšie obsadzovali pozíciu JAVA programátora. Čo je ale potrebné poznamenať je to, že rozdiel v počte obsadených pozícií medzi spomínanou Javou a (večne druhým) .NET programátorom sa každoročne znižuje. Tento rozdiel predstavoval v roku 2017 len 2 pozície, keď Java programátora sme do projektov nasadili celkovo 39-krát, zatiaľ čo .NET programátora 37-krát.

Ako už býva zvykom, obľúbenými pozíciami boli aj Web programátor (28 alokácií v projektoch), JavaScript programátor(21 alokácií),Biznis/ICT analytik (15 alokácií) alebo System Administrator (14 alokácií) či DB programátor a Tester (obe po 13 alokácií). Ostatné obsadzované pozície získali menej ako 11 alokácií v projektoch za rok 2017.

Percentuálne rozdelenie pozícií za rok 2017

 • JAVA Programátor
 • Biznis/ICT analytik
 • .NET Programátor
 • Web Programátor
 • Tester
 • Systémový Administrátor
 • DB Programátor
 • JavaScript Programátor
 • Ostatné

IT sektor aj naďalej expanduje, objavujú sa stále nové pracovné pozície a projekty a rovnako záujem ľudí o technológie neustále narastá. Voľba menších firiem a spoločností, ktoré nemajú dostatok prostriedkov na vlastné IT oddelenie, je teda jasná – siahnuť po freelanceroch. Výskumy ukazujú, že do roku 2020 by mal nedostatok IT špecialistov iba v Európe dosiahnuť hranicu 900 000 IT špecialistov.

Záujem ale narastá aj zo strany druhej. Celkový počet nami zadaných pozícií medziročne stále rastie a to len odráža fakt, že aj samotní programátori často uprednostňujú „kariéru“ freelancera pred bežným zamestnaním.

S novým rokom 2018 prichádzajú ďalšie a ďalšie výzvy. Ak aj vy práve teraz uvažujete nad náborom šikovného IT freelancera do vášho projektu, neváhajte a ozvite sa nám. Titani sú tu pre vás každý deň!

Späť na všetky príspevky