Najčastejšie mýty o outsourcingu IT talentov 

Najčastejšie mýty o outsourcingu IT talentov 

28.04.2025
5 min.

Aj napriek štatistikám o jeho stúpajúcej trhovej hodnote sa spája s mnohými nepravdivými predsudkami, pri ktorých niektoré firmy zaváhajú. Boja sa, že outsourcing prinesie bezpečnostné riziká, neprekonateľné rozdiely alebo úbytok pracovných miest. Rozhodli sme sa preto posvietiť si na najčastejšie mýty o outsourcingu IT talentov a odhaliť, ako je to naozaj.

Mýtus č. 1: Služby poskytované v rámci outsourcingu IT talentov nebudú kvalitné  

Outsourcing môže pri efektívnom manažovaní v skutočnosti zvýšiť úroveň kvality. Kým 59 % firiem vidí jeho prínos v znížení nákladov, 57 % ho využíva aj na to, aby sa mohli sústrediť na ich hlavné obchodné funkcie a zvýšili kvalitu svojich služieb. Tá do veľkej miery závisí aj od výberu outsourcingového partnera. Pri zvažovaní spoločnosti, ktorá ponúka IT talenty, sa informujte o jej náborovom procese, aby ste zistili, či jej freelanceri a freelancerky zdieľajú hodnoty vašej značky a zhodujú sa s vašimi očakávaniami. Je tiež dobré overiť si referencie klientov a prípadové štúdie. 

Renomovaní sprostredkovatelia IT talentov si ich starostlivo vyberajú a dbajú na ich kvalifikáciu a skúsenosti. V určitých oblastiach oplývajú ich freelanceri a freelancerky vyššou mierou špecializovanej expertízy, ako by mohol dosiahnuť váš interný IT tím. Nezabudnite ale, že aj tí najlepší odborníci a odborníčky potrebujú na projektoch jasné procesy a jednoznačné ciele.  

Šéf predstavuje tímu novú posilu, ktorú najal prostredníctvom outsourcingu IT talentov.

Mýtus č. 2: Stratíte kontrolu nad projektmi 

Riešiť túto obavu prostredníctvom mikromanažmentu sa nevypláca. Radšej sa zamerajte na vytvorenie outsourcingového partnerstva, ktoré je založené na transparentnosti a spolupráci. Za takých podmienok sa budete môcť aktívne podieľať na rozhodovacom procese a váš projekt sa bude vyvíjať podľa plánu.  

IT talent, ktorý si prenajmete do tímu, je dobré začleniť do vašich komunikačných kanálov. Podrobný prehľad o postupe jeho práce získate aj prostredníctvom pravidelných reportov, mítingov či nástrojov, ako sú Jira, Trello alebo Asana. Tie vám umožnia monitorovať termíny, plnenie úloh v reálnom čase, statusy projektov a pomôžu vám aj vykonávať potrebné zmeny. Dobrou správou je, že až 78 % firiem s pomocou outsourcingu zvýšilo svoju prevádzkovú efektivitu a mieru transparentnosti.  

Mýtus č. 3: Bezpečnosť firmy bude počas outsourcingu IT talentov ohrozená 

Je lepšie vyvarovať sa scenára, v ktorom by celý váš kód alebo produkt stopercentne kontrolovala externá spoločnosť. Niektoré firmy sa obávajú aj prezradenia citlivých dát a informácií. Riešením je preto výber spoľahlivého dodávateľa, ktorý garantuje ochranu duševného vlastníctva a ponechá kód vždy plne vo vašej réžii, ako je tomu v TITANS

Sme presvedčení, že ak sa rozhodnete outsourcovať IT špecialistov či špecialistky, ktorí prichádzajú do styku s dôležitými údajmi, mali by ste s nimi uzavrieť dohodu o ochrane dôverných informácii (tzv. NDA) a uistiť sa, že dodávateľ pozná a dodržiava vaše zásady ochrany osobných údajov. Ak sa obávate straty expertízy odborníkov a odborníčok po dokončení projektu, pred zavŕšením spolupráce vám odporúčame dôkladne zabezpečiť odovzdanie know-how a vypracovanie projektovej dokumentácie. Špecifiká vyvíjaného riešenia a všetky potrebné informácie tak zostanú vo vašej firme. 

Žena, ktorá sa na pracovnom pohovore rozpráva s vedením firmy. Vďaka outsourcingu IT talentov môžu značky vytvoriť nové pozície.

Mýtus č. 4: Prenájom externej posily oberá ľudí o prácu 

Bohužiaľ, každej organizácii dnes hrozí, že príde o svoje najväčšie talenty. „Spoločnosti, ktoré nezapájajú svojich zamestnancov a neponúkajú zmysluplnú prácu a príležitosti, stratia svojich najlepších ľudí bez ohľadu na to, či outsourcujú alebo nie,“ upozorňuje Marc Tanowitz, Managing Partner z konzultačnej spoločnosti West Monroe.  

Prenájom IT špecialistov a špecialistiek však umožní internému tímu, aby sa sústredil na kľúčové činnosti, ktoré ho napĺňajú. Vďaka tomu má firma väčšiu šancu si ho udržať. Znásobením jej rastu a konkurencieschopnosti môže outsourcing priniesť aj nové pracovné príležitosti. Skvelým príkladom je príbeh spoločnosti P&G (Procter & Gamble Company), ktorá využila prenájom externej posily na inováciu produktov a zníženie pracovnej záťaže svojho tímu. 

Mýtus č. 5: Pri outsourcingu IT talentov ide len o úsporu nákladov 

Skutočná hodnota outsourcingu spočíva v tom, že spoločnostiam umožňuje rýchly prístup ku globálnym databázam talentov a k inovatívnym biznisovým praktikám. Značky tak môžu flexibilne meniť veľkosť svojich tímov a zvýšiť efektivitu ich činnosti. Vďaka outsourcingu dokážu získať prístup k špecializovaným zručnostiam a k technológiám, ktorých vývoj by bol v ich vlastnej réžii príliš nákladný alebo časovo náročný. Ďalšou výhodou spolupráce s odborníkmi a odborníčkami je, že sa budete môcť opäť sústrediť na kľúčové kompetencie a získať tak náskok pred konkurenciou.  

Mýtus č. 6: Vzájomné rozdiely budú spôsobovať problémy 

Pokrok v komunikačných technológiách mnohé odlišnosti výrazne preklenul, navyše väčšina IT talentov ovláda plynulú angličtinu. Pochopenie kultúrnych rozdielov môže medzinárodnú spoluprácu dokonca výrazne obohatiť. Aj odlišné časové pásma môžu byť výhodou, pretože umožňujú nepretržitú produktivitu firmy. Ak integrujete pokročilé platformy pre projektový manažment a podporíte vznik inkluzívnych tímov, dokážete z potenciálnych výziev vyťažiť príležitosti na rast a inovácie.  

Vaša spoločnosť môže zvážiť aj školenia o globálnom podnikateľskom správaní, rozličných tradíciách, humore, etikete a emocionálnej inteligencii. Je tiež dobré si od začiatku spolupráce s prenajatým IT talentom stanoviť jasné komunikačné kanály, harmonogramy a očakávania. Nezabúdajte, že vyhodnotenie pokroku a spätná väzba naňho bude pôsobiť motivujúco. Ak však preferujete rýchlejšie reakcie a spoluprácu v reálnom čase, môžete si prenajať IT talenty zo susedných krajín, s ktorými budete zdieľať viac prekrývajúcich sa pracovných hodín.

Žena, ktorá je na mítingu s kolegyňou prostredníctvom videohovoru. Kultúrne bariéry, ktoré môžu vzniknúť počas outsourcingu IT talentov, môžu priniesť obohatenie a kreativitu.

Mýtus č. 7: Outsourcing je iba pre veľké značky 

“V roku 2021 moju spoločnosť oslovila menšia biotechnologická firma, ktorá potrebovala Python vývojára,” opisuje Damian Scalerandi z BairesDev. “Vďaka outsourcingu sa ich výdavky na cloudové služby znížili približne o 90 %. Dokazuje to, že aj v prípade obmedzených zdrojov môže strategický outsourcing priniesť značnú návratnosť investícií a pomôcť efektívne dosiahnuť stanovené ciele.” 

Prenájom IT talentov dokáže naplniť potreby firiem bez ohľadu na to, aká je ich veľkosť. Až 37 % malých značiek využíva outsourcing, pričom sa očakáva, že toto číslo bude rásť. Vo svojich počiatočných fázach podnikania k nim patrila aj spoločnosť Alibaba.com, ktorá v tom čase nedisponovala dostatočným počtom vývojárov a vývojárok.  

30 071

Titanov, ktorí sa
k nám pridali

698

Klientov, ktorí sa
k nám pridali

567 352

Úspešne dodaných
man-days