O developerskej skúsenosti (DevEx) a dažďových pralesoch

O developerskej skúsenosti (DevEx) a dažďových pralesoch

12.09.2024
6 min.

Spoločnosti si začínajú všímať faktor, ktorý ovplyvňuje produktivitu programátorov a programátoriek – ide o mieru optimalizácie ich pracovného prostredia. Výskumy poukazujú, že práve developerská skúsenosť, známa aj ako DevEx, môže byť kľúčom k výraznému úspechu na súčasnom trhu.

Prieskum z roku 2022 zistil, že najväčšie zdroje motivácie pre developerskú komunitu predstavujú nové výzvy, neustále vzdelávanie, vytváranie produktov a riešenie problémov. Napriek tomu sa tvorbe nových funkcií a aplikácií, ktoré môžu zvýšiť príjmy spoločnosti, venujú developeri a developerky zvyčajne len 30 % až 40 % svojho času. Väčšinu dňa strávia konfiguráciou, integráciou nástrojov a odstraňovaním systémových chýb. 

Dnešné softvérové systémy totiž nevyzerajú ako vopred plánovaná záhrada. Namiesto toho sa oveľa viac podobajú dažďovému pralesu, v ktorom živočíchy a rastliny koexistujú, súperia, žijú, umierajú, rastú a vzájomne na seba pôsobia neplánovaným spôsobom. Developeri a developerky tak musia skákať z jednej činnosti na druhú, snažiť sa dopátrať ku kontextu nezrozumiteľne zadaných úloh a nemajú priestor na to, aby sa naplno sústredili na dodanie kódu. V dôsledku toho nemôžu podať najlepší výkon. 

Domček z kariet

Oblasti vývojárskej práce, ako je napríklad údržba kódu, testovanie, bezpečnostné otázky či riešenie incidentov, nemajú rýchle riešenia. Na ľudí mimo IT komunity pôsobia zložito a chaoticky, preto problémom developerov a developeriek nevenujú dostatok pozornosti. S rastúcimi očakávaniami, ktoré sú kladené na ich profesiu, tak stúpa aj miera vyhorenia, chýb a výpovedí zo strany skúsených talentov. Nepomáha im ani veľmi rozšírený typ homogénnej a neinkluzívnej firemnej kultúry. 

V odvetví však dochádza k zmene. Predmetom diskusie v podnikateľskom prostredí prestáva byť produktivita alebo rýchlosť práce, ale to, ako tieto dva faktory možno dosiahnuť udržateľným spôsobom prostredníctvom developerskej skúsenosti (DevEx). Tá má za cieľ pomôcť programátorom a programátorkám písať kód v prostredí, ktoré je na to optimalizované. Skúma napríklad to, či vedia, aké nástroje a systémy potrebujú pre jednotlivé procesy, či nie sú mätúce a či k nim majú ľahký prístup. Funguje všetko podľa očakávaní? Koľko manuálnej práce je potrebnej na dokončenie kritických úloh?  

„Tvorba softvéru je ako obrovský domček z kariet v našom mozgu,“ hovorí Idan Gazit, hlavný riaditeľ výskumu v spoločnosti GitHub. „Drobné rozptýlenie ho môže v okamihu prevrátiť. DevEx je v konečnom dôsledku o tom, ako s týmto domčekom z kariet narábame.“ Odborná verejnosť sa zhoduje, že kvalitná DevEx zahŕňa nasledujúce prvky: spolupráca, rýchlosť, krátke cykly spätnej väzby, vysoký stupeň automatizácie a integrácie, nízka úroveň napätia alebo náročnosti na prácu a transparentné, dobre zdokumentované procesy. 

Prehliadaný potenciál DevEx

Vývojári a vývojárky v súčasnosti získavajú stále väčší vplyv. Ich počet na celom svete by mal v tomto roku dosiahnuť takmer 29 miliónov, čo je vyššie číslo ako množstvo obyvateľstva Austrálie. Developerská komunita rastie rýchlejšie ako počet ľudí v Brazílii a v budúcnosti pravdepodobne prekročí množstvo Kanaďanov a Kanaďaniek. Okrem toho, každá značka sa postupne stáva vo svojom vnútri technologickou firmou – a to bez ohľadu na produkt alebo službu, ktorú ponúka. 

Ak majú zamestnanci a zamestnankyne k dispozícii technológie, ktoré im prácu zefektívňujú, miera ich angažovanosti vzrastie o 230 %. Okrem toho je o 85 % pravdepodobnejšie, že zostanú vo firme dlhšie ako tri roky. Potvrdzuje to aj príbeh globálnej značky na online nakupovanie Etsy. Tá investovala 20 % svojho vývojárskeho rozpočtu do DevEx, vďaka čomu dokázala zväčšiť svoju pracovnú silu z 250 ľudí na takmer 1 000. 

Ďalším príkladom úspešnej modernizácie vývojárskych procesov je spoločnosť CarMax, najväčší maloobchodný predajca ojazdených vozidiel v USA. Svoje IT oddelenie formálne premenoval na CarMax Technology, pričom ako jeho zameranie stanovil obchodné výsledky a produkty namiesto tradičných IT požiadaviek a termínov. CarMax svojich programátorov a programátorky fyzicky presťahoval do multifunkčného tímu a namiesto dokončených projektov ich začal hodnotiť na základe transparentných štvrťročných cieľov. Spoločnosť navyše kladie aj veľký dôraz na rýchle testovanie produktov spolu s ich partnermi a klientelou, aby pred ich uvedením na trh získala spätnú väzbu. 

Aj v prieskume spoločnosti Forrester 77 % opýtaných uviedlo, že dôraz na dobrú DevEx môže skrátiť čas potrebný na uvedenie produktov na trh. Okrem toho, spoločnosti, ktoré sa zameriavajú na čo najlepšiu DevEx, dosahujú o 60 % vyšší rast príjmov ako tie, ktoré tak nerobia.

„Keď predávate technológiu, investície do DevEx nie sú dobrovoľné,” konštatuje CJ Dotson, vedúci projektový manažér pre vývojársku produktivitu v spoločnosti Adobe. „Investície spoločnosti Adobe do DevEx vedú k vyššej spokojnosti vývojárov a lepším obchodným výsledkom.“

Dôraz na dobrú DevEx môže skrátiť čas potrebný na uvedenie produktov na trh.

DevEx urýchli vývoj softvéru

V prieskume Stack Overflow z roku 2022 takmer 75 % opýtaných ľudí uviedlo, že si hľadajú novú prácu alebo sú tejto myšlienke otvorení. Developerská komunita ako hlavnú motiváciu k zmene miesta uviedla lepší plat, ale za črtu, ktorá robí spoločnosť najpríťažlivejšou, označili aj zameranie firmy na DevEx. IT talenty môžu zaujať aj tie spoločnosti, ktoré podporujú zábavné, produktívne a rozmanité pracovné prostredie a prostriedky na rozvoj vzdelania. Dôležité je, aby si firmy uvedomili, že vývojári a vývojárky by nemali byť hodnotení rovnakým spôsobom ako zvyšok pracovného kolektívu. Keďže sa od nich často očakáva, že budú vytvárať nové funkcie, potrebujú skôr možnosť kolektívne brainstormovať, učiť sa od ostatných a cítiť sa prepojení s konečnými cieľmi. 

Zdokumentovanie bežných vývojárskych otázok a zavedenie nástrojov, ktoré im umožnia ľahko nájsť potrebné odpovede, zvyšuje ich pružnosť. Tímy, ktoré dostávajú rýchlu spätnú väzbu, vykazujú o 50 % nižší technologický dlh. Správa spoločnosti McKinsey poukazuje aj na to, že lepší DevEx môže viesť k ľahšiemu prilákaniu a udržaniu pracovnej sily. DevEx je preto dôležitý pre všetky spoločnosti – nielen pre technologické. 

Príkladom je kanadský telekomunikačný poskytovateľ TELUS, ktorý ušetril 17 miliónov dolárov vďaka tomu, že zabezpečil vývojárske nástroje na lepšiu podporu spolupráce. Platforma na jazykové vzdelávanie Duolingo zase investovala značné prostriedky do nástrojov založených na umelej inteligencii, ktoré zvýšili produktivitu. To viedlo k zrýchleniu vývoja o 25 % a skrátenia priemerného času revízie kódu o 67 %. A spoločnosť Toyota Motor North America vybudovala interný vývojársky portál s názvom Chofer. Dosiahla tak ročné úspory vo výške 5 miliónov dolárov a skrátila dobu potrebnú na realizáciu projektov zo štvrťroka na týždeň. 

Spoločnosť TELUS ušetrila 17 miliónov dolárov vďaka tomu, že v rámci DevEx zabezpečila vývojárske nástroje na lepšiu podporu spolupráce.

S DevEx rastie produktivita

Organizácie si čoraz viac uvedomujú, že investície do DevEx môžu odomknúť množstvo príležitostí pre inovácie produktov, prevádzkovú efektívnosť a zákaznícku spokojnosť. Ak majú totiž vývojári a vývojárky vyhradený dostatočný čas na hlbokú prácu, cítia sa byť o 50 % produktívnejší v porovnaní s tými, ktorí ho nemajú. Pokiaľ považujú svoju prácu za pútavú, ich produktivita vzrastie o 30 %. A za predpokladu, že považujú svoje nástroje a pracovné procesy za intuitívne a ľahko použiteľné, sa cítia byť o 50 % inovatívnejší. Vyplynulo to z publikácie DevEx v praxi: štúdia jeho viditeľných vplyvov.

Zlepšenie DevEx by preto mohlo viesť k tomu, aby bol developerský tím produktívny od prvého dňa v práci a aby bolo interné technologické prostredie spoločnosti dôkladne integrované s jej obchodnou stratégiou. Priamo tak ovplyvní kvalitu, spoľahlivosť, udržiavateľnosť a bezpečnosť softvérových systémov. 

30 071

Titanov, ktorí sa
k nám pridali

677

Klientov, ktorí sa
k nám pridali

513 422

Úspešne dodaných
man-days