6 zmien, ktoré priniesol rok 2023

6 zmien, ktoré priniesol rok 2023

09.02.2024
6 min.

Čas IT špecialistov a špecialistiek je vzácny, a tak sme z celej mozaiky minulého roka vybrali kľúčových 6 vzorov, ktoré formovali našu značku. Veríme, že vám poslúžia ako inšpirácia, ale i priamy náhľad do vnútorného fungovania TITANS, vďaka ktorému zistíte, či sme pre vás tým správnym partnerom. Papier totiž znesie veľa slov, no aké činy reálne hovoria za náš rok 2023?

1. Prvýkrát vo dvojici

Aké to je pôsobiť v medzinárodnej firme? Nuž, vo dvoch ide všetko lepšie! Spoznávame viac freelancerov a freelanceriek, sprostredkúvame im väčšie množstvo špičkových projektov a ťažíme z dvoch energických tímov s rôznymi kultúrami. Po minulom roku vieme potvrdiť, že rozšíriť pôsobenie TITANS aj na český trh bolo brilantné rozhodnutie, ktoré plánujeme zopakovať v ďalších krajinách. Každodenná spolupráca s kolegami a kolegyňami v Prahe nás rozvíja nielen biznisovo, ale aj vnútorne. Elegancia, s akou pôvodnému BRIDGEWATER-u sadla titanská helma, dokazuje, že Titanmi a Titankami sa naozaj nerodíme. Stávame sa nimi. 

Okrem odvahy, vytrvalosti a inovatívnosti nás tak od akvizície spájajú aj spoločné ciele, výzvy i zábavné spomienky. Patrí medzi ne napríklad prvý ročník TITANS GAMES. Aprílový teambuilding, ktorý sa niesol vo veľkom štýle, priniesol množstvo športových a strategických aktivít inšpirovaných antickou mytológiou. 

2. Získali sme C-level posilu

S naším územným pôsobením sme znásobili aj nároky na to, aké kvalitné chceme prinášať výsledky. Od minulého roka preto titanskú internú výzbroj nosí v slovenskom oddiele 11 nových tvárí. Na bratislavskej základni sa okrem C-level manažmentu posilnilo aj obchodné, recruitingové, IT a marketingové oddelenie. Vyrazili sme do neľútostného terénu, ktorý otestoval naše schopnosti a spoluprácu, a hoci minulý rok bol pre nás jeden z najťažších, podarilo sa nám splniť stanovené ciele! Dôkazom bola i naša nominácia na FéliX Business Award v kategórii Excelentný biznis príbeh. Hoci sme si ocenenie do officu nepriniesli, je pre nás cťou, že sme vyhrali v hlasovaní verejnosti. 

3. TITANS neboli len značkou, ale aj IT komunitou

V TITANS veríme, že budovanie komunity ajťákov a ajťáčiek, ktorých spájajú podobné záujmy a ambície, je jedným z najlepších prostriedkov, ako vytvárať pocit spolupatričnosti. Aj tento rok sme sa o tom presvedčili na našom milovanom CodeCon-e. V Bratislave sa stretlo viac ako 1000 developerov a developeriek a v novembri sme boli pri zrode jeho žilinského dvojčaťa, ktoré navštívili IT špecialisti a špecialistky z celého Slovenska. Naši vrcholní predstavitelia merali cestu aj do Izraela, kde sa konal The Technology Talent Hub Event a nemohli sme chýbať ani GLOBSEC-u, WEBSUMMIT-e, testerskej konferencii SANAE či v panelovej diskusii na konferencii AI v podnikaní.  

Aj našu titanskú základňu sme ďalej rozvíjali prostredníctvom spoločných aktivít. A čo prepojí tím viac ako šport? Ten náš zabojoval o víťazstvo vo futsalovom turnaji ICTFC 2023 a zapojili sme sa i do ČSOB maratónu. Spoločne sme oslávili majestátny míľnik – 10. výročie spoločnosti – tak, ako sa na Titanov a Titanky patrí. A keď Bratislavu zahalili prvé vločky snehu, na vianočnom večierku sme vymenili nudné outfity za originálne kostýmy filmových hrdinov a hrdiniek! Iba na našej párty si tak mohla Ariel zatancovať s Maverickom, Barbie či Forrestom Gumpom.

4. Pridali sme nové vzdelávacie aktivity

S vytváraním komunity súvisí aj poskytovanie vzájomnej podpory. Uvedomujeme si, že na ajťákov/čky je vyvíjaný tlak kontinuálne sa vzdelávať, presadiť sa navzdory zvýšenej konkurencii a nepodľahnúť vyhoreniu. O to naliehavejšia je potreba poradenstva a podpory pre nováčikov. Nám v TITANS bola téma vzdelávania vždy blízka, a tak sme v minulom roku rozšírili spoluprácu s Fakultou elektrotechniky a informatiky (FEI) STU v Bratislave. Budúci IT odborníci a odborníčky nás okrem prednášok mohli lepšie spoznať aj na Biznis raňajkách s Titanmi a Pracovnom veľtrhu FEI

Radi spomíname aj na event Sparx, na ktorom študenti a študentky Lýcea C. S. Lewisa prezentovali svoje vlastné projekty. A keďže bez duševného zdravia a inkluzivity pre tých najmladších nemožno rátať so svetlou budúcnosťou, opätovne sme podporili vzdelávací program Emocionálny kompas. Vnímali sme aj priepastný rozdiel v zastúpení žien a mužov v IT priemysle, preto sme sa postavili za odstránenie bariér na renomovanom podujatí Slovak Women in Tech

5. Najrušnejší bol január

Otrasy na svetových trhoch v súvislosti s vojnou na Ukrajine, zvýšené úrokové sadzby a inflácia, hromadné prepúšťanie a znížené trhové valuácie v USA. Všetky tieto javy mali dopad aj na náš región a spôsobili, že časť firiem preferovala do približne prvej polovice roka 2023 obsadzovať svoje IT pozície interne. Nájsť kvalitných špecialistov a špecialistky však začalo byť pre ne neskôr opäť zložité. A aj keď sa trh zotavoval iba veľmi pomaly, čím sa viac darilo ekonomike, tým väčšmi stúpal dopyt po IT expertoch a expertkách. Najžiadanejší boli na slovenskom trhu JAVA programátori, hneď po nich sa firmy najviac pýtali na JavaScript programátorov, projekt manažérov a manuálnych testerov. 

Parlamentné voľby, ktoré priniesli obavy o zahranično-politické smerovanie našej krajiny, tiež zásadne ovplyvnili ekonomickú situáciu. Napriek tomu sme otvorili spoluprácu s 29 novými klientmi, ktorí potrebovali kvalitnú posilu na svoje IT projekty. Recruiting oslovil celkovo viac ako 14-tisíc kandidátov/tiek a databáza freelancerov vzrástla o 1682 Titanov a Titanky. Naši obchodníci poslali približne 1500 z nich zákazníkom a dohromady zrealizovali 663 pohovorov. A hoci rozbiehanie nových IT projektov bolo výrazne sťažené, priemerná dĺžka iniciálnej alokácie, ktorú požadovali naši klienti, predstavovala 7,58 mesiacov. Naši Titani a Titanky však prinášajú na projekty takú významnú hodnotu, že často zostávajú na projektoch aj dlhšie – minulý rok stúpla celková priemerná dĺžka spolupráce na 23 mesiacov. Úspešne sa nám podarilo alokovať 139 freelancerov a freelanceriek, pričom najviac pozícii sme obsadili v januári.

6. Naši IT Titani a Titanky pomohli získať klientom náskok

Zaujímavosťou je, že v našich klientoch sme spoznali typ firiem, ktoré sa na rozdiel od množstva ich konkurentov rozhodli pre efektívnejší postoj k problému, ktorý síce nie je nový, no v dôsledku pandémie rapídne vzrástol. Reč je o technologickom dlhu, čiže pozastavení inovácií, ktoré od IT oddelení vyžadujú vedenia firiem. Keďže trh na nikoho nečaká, odloženie digitálnych projektov brzdí výkonnosť firiem a zvyšuje ich náklady. Podľa správy spoločnosti OutSystems venujú veľké spoločnosti približne 40 percent ich rozpočtu na výdavky súvisiace s technologickým dlhom. Jeho ignorovanie vedie iba k zhoršeniu situácie – okrem zníženia konkurencieschopnosti strácajú aj možnosť konať flexibilne. 

Prieskum spoločnosti Software AG zistil, že len 58 percent značiek má formálnu stratégiu na riešenie technologického dlhu. Takéto spoločnosti získavajú realizovaním inovácií značné výhody oproti ostatným a my sa tešíme, že im v tom môžeme aj ďalej pomáhať dodávaním skúsených IT špecialistov a špecialistiek. 

31 347

Titanov, ktorí sa
k nám pridali

660

Klientov, ktorí sa
k nám pridali

435 090

Úspešne dodaných
man-days