Čo je IT freelancing a ako s ním začať

Čo je IT freelancing a ako s ním začať

29.03.2024
6 min.

Proroctvá z delfskej veštiarne? Ďakujeme, aj bez nich vieme, že dopyt po externých IT spoluprácach bude naďalej stúpať. Stále však existujú niektorí ľudia, ktorí nemajú jasno v tom, čo obnáša freelance kariéra a ako si poradiť s prípadnými prekážkami. Ako líder na slovenskom trhu v outsourcingu IT expertov a expertiek vám poradíme, ako dosiahnuť úspech v odvetví, ktoré sa postupne stáva mainstreamom. 

V dôsledku moderných technológií, najmä umelej inteligencie, sa neustále rozširuje rozsah expertízy, ktorú IT špecialisti a špecialistky potrebujú ovládať. Podľa štúdie zverejnenej LinkedInom sa do roku 2030 zmenia zručnosti požadované firmami až o 65 percent. Státisíce ľudí v IT sektore bolo navyše v posledných rokoch masovo prepustených, kvôli čomu stratili dôveru v stabilitu a istotu zamestnania na plný úväzok u jedného zamestnávateľa. Mnohým sa po pandémii zmenili aj priority – začali sa usilovať o rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. Riešenie našli vo freelancingu, ktorý prežíva svoju zlatú éru. 

V čom spočíva čaro IT freelancingu

Jednoducho povedané, freelancing predstavuje kariérnu cestu s možnosťou väčšej flexibility a nezávislosti. Trojmesačné, šesťmesačné či ročné projekty sa v nej striedajú s dlhšími pauzami, počas ktorých sa človeku naskytuje priestor pre cestovanie a oddych. Okrem toho prináša nadštandardné finančné ohodnotenie a príležitosť mať väčšiu kontrolu nad budúcnosťou jednotlivca. Zároveň platí, že freelancing je opakom nudy, pretože každý projekt so sebou prináša nový tím, prostredie, skúsenosti i výzvy. 

V súčasnosti sa firmy všetkých veľkostí prispôsobujú zmiešanej pracovnej sile, pretože na externé spolupráce sa spoliehajú viac ako kedykoľvek predtým. K freelancingu sa výrazne prikláňa aj generácia Z. Svetové ekonomické fórum dokonca predpovedá, že do roku 2025 plánuje 41 percent spoločností rozšíriť využívanie outsourcingu na projektovú prácu. Rastúca dostupnosť vysokokvalifikovanej nezávislej pracovnej sily tak predstavuje pre technologický priemysel novú kapitolu.

Ak aj vy túžite skúšať nové veci, vyberať si projekty podľa seba a mať väčšiu kontrolu nad svojimi financiami, je pravdepodobné, že tiež máte freelancing vo svojej DNA. Bola by škoda, ak by ste premárnili príležitosť vyťažiť zo svojich schopností to najlepšie, no ešte horšie by bolo, ak by ste sa s prekážkami na freelancerskej ceste trápili sami. Pripravili sme pre vás preto praktický náhľad do vzrušujúceho dobrodružstva Titanov a Titaniek, ktorí sa rozhodli pre spoluprácu s našou značkou. Zistíte, aké kroky je dobré zvoliť pri začínaní s freelancingom, ktoré špecializácie sú na trhu najžiadanejšie a ako vyzerá bežný deň z pohľadu externej IT posily.   

Trojmesačné, šesťmesačné či ročné IT projekty sa vo freelancingu striedajú s dlhšími pauzami, počas ktorých sa človeku naskytuje priestor pre cestovanie a oddych.

Výhody spolupráce so spoľahlivým partnerom

Ak by ste si chceli vyskúšať freelancing, jednoducho si vyberte projekt a zašlite nám svoje CV prostredníctvom registračného formulára či e-mailovej adresy [email protected]. Ak budete vyhovovať našim požiadavkám, pozveme vás na osobný pohovor. V prípade úspešnosti vo výberovom procese s vami uzatvoríme rámcovú zmluvu a pripravíme vás na nástup na vybraný projekt. Najprv si ale potrebujete založiť živnosť, prípadne inú formu podnikania. Všetky užitočné informácie, ktoré sa vám na tento krok zídu, sme pre vás zhrnuli do stručnej príručky

Keďže faktúry posielate TITANS, nemôže sa stať, že vám klient za projekt nezaplatí alebo sa s platbou omešká. Akékoľvek zmeny zmluvných podmienok idú takisto cez nás. Naši account manažéri, ktorí vás majú na starosti, dohliadajú na to, aby boli podmienky dodržané a akékoľvek zmeny riadne odkomunikované. Ak sa vám projekt nepáči, môžete z neho odísť v zmluvne dohodnutej výpovednej lehote. Ak akútne potrebujete odísť skôr, prípadne nastanú neočakávané problémy, kvôli ktorým v projekte nebudete môcť pokračovať či naň nebudete vedieť nastúpiť v dohodnutom termíne, situáciu odkomunikujeme klientovi a navrhneme riešenie, s ktorým budú spokojné obe strany.

Ak ste si počas doterajšej kariéry zvykli na firemné benefity, pravdepodobne vás zaujíma, či v rámci freelancingu dostanete tie, ktoré prináležia internému tímu klienta. To závisí od samotnej firmy, no od nás z TITANS ich rozhodne získavate. Sme totiž presvedčení, že hoci nám to nevyplýva zo zákona a väčšinou ich pri tejto kariére ani nezískate, zaslúžite si odmeny za to, že pôsobíte na vlastnú päsť. Lákavú ponuku benefitov si môžete prezrieť tu. Jedným z nich je aj telefonické poradenstvo v oblasti účtovníctva – pokiaľ sa v problematike nevyznáte, poskytneme vám kontakt na spoľahlivé účtovnícke firmy, ktoré všetko vybavia za vás

Keďže faktúry posielate TITANS, nemôže sa stať, že vám klient za IT projekt nezaplatí alebo sa s platbou omešká.

Malý krok pre človeka, veľký skok pre IT sektor

Výhodou tejto cesty je, že na projekte nemusíte každý deň pôsobiť 8 hodín v štandardnom pracovnom čase. Či už preferujete byť produktívny ráno, v noci, počas víkendu alebo sviatku, fakturujete si reálne odpracované hodiny. Môže sa stať, že niektoré firmy vyžadujú vašu dostupnosť od 9. do 15. h, ale o všetkých podmienkach spolupráce budete vopred vedieť. Až 66 percent projektov, na ktorých naši freelanceri a freelancerky v roku 2023 pôsobili, bolo navyše realizovaných off-site, čiže kdekoľvek mimo officu klienta. Všetko závisí na konkrétnej spolupráci a vzájomných preferenciách oboch strán.

Aj dĺžka projektu závisí od konkrétneho prípadu. Krátkodobé projekty zvyčajne trvajú od 3 do 6 mesiacov, zatiaľ čo tie dlhodobé 1 až 2 roky. Priemerná dĺžka iniciálnej alokácie, ktorú požadovali naši klienti, napríklad predstavovala v minulom roku 7,58 mesiacov. Titani a Titanky však prinášajú na projekty takú významnú hodnotu, že často zostávajú na projektoch aj dlhšie – v roku 2023 stúpla celková priemerná dĺžka spolupráce na 23 mesiacov. Vo všeobecnosti platí, že čím stabilnejšia je situácia na trhu, tým dlhšie si firmy môžu dovoliť nechať na projektoch externú posilu. V prípade, že sa objednávka zo strany klienta nepredĺži, ešte pred skončením projektu pre vás vieme hľadať nový. No ak zatúžite po zmene, pokojne si vyhraďte čas na cestovanie alebo oddych. 

Až 66 percent projektov, na ktorých naši IT freelanceri a freelancerky v roku 2023 pôsobili, bolo realizovaných off-site.

Výraz “kariérny rast” dostane nový rozmer

Freelancing vycibrí nielen vaše portfólio, ale aj vašu osobnosť. Každý projekt pre vás predstavuje príležitosť naučiť sa nové zručnosti a získať cenné skúsenosti. Vďaka pôsobeniu na rozličných zadaniach v rámci odlišných tímov si vybudujete lepšie komunikačné zručnosti, novú perspektívu na vývoj, interpersonálne schopnosti, odolnosť voči stresu zo zmien aj lepšie chápanie toho, na čo by ste sa chceli vo svojej kariére zamerať. 

Je na vás, koľko času investujete do svojho rozvoja a ako rýchlo budete rásť. Vo všeobecnosti platí, že ponuka projektov kopíruje požiadavky trhu a zároveň udáva trendy. Zaručene si z nej však budete vedieť vybrať, bez ohľadu na to, či sa venujete programovaniu, testingu alebo dizajnu. Ak vynikáte v starších technológiách, môže to byť vaša devíza u klientov, ktorí budujú niekoľkoročné komplexné riešenia postavené na stabilnej technológii. Počas našej existencie sme alokovali na projekty viac ako tisíc freelancerov a freelanceriek, pričom v minulom roku bola na slovenskom trhu z programátorských jazykov najžiadanejšia Java. Firmy mali výrazný záujem aj o posilu v JavaScript programovaní, projektovom manažmente a manuálnom testingu

Ak vás desí predstava hľadania nových projektov či vyjednávanie zmluvných podmienok s klientmi, radi vás prijmeme pod naše ochranné krídla. Doteraz sa k nám pridalo viac ako 30-tisíc Titanov a Titaniek. Vieme totiž, čo znamená byť externou IT posilou – skúsili sme si to na vlastnej koži. Aj preto sme plnohodnotnou oporou pre všetkých z vás od nástupu na projekt až po jeho koniec. 

32 145

Titanov, ktorí sa
k nám pridali

672

Klientov, ktorí sa
k nám pridali

444 346

Úspešne dodaných
man-days